A lakberendezés 7 fő eleme
A lakberendezés a belső terek kialakításának művészete, beleértve a külsejét is, hogy a felhasználó számára elképesztően vonzó környezetet teremtsen. Azt is mondhatjuk, hogy ez a belső tér élményének alakításának folyamata, a térbeli térfogat manipulálása, valamint a felületkezelés az emberi funkcionalitás javítása érdekében. Egy lakberendező terveket készít, kutat, koordinál és irányít projekteket.
Lakberendezés mindenkinek
A lakberendezésnek 7 eleme van:
1. Tér
A tér a lakberendezés egyik legfontosabb része. A tér alapként működik, amelyre a teljes lakberendezési terv épül. Ezért elengedhetetlen, hogy a tervező jól ismerje a rendelkezésre álló helyet, annak méreteit, előnyeit és hátrányait.
2. Vonal
A vonalak nagyjából három típusba sorolhatók: vízszintes, függőleges és dinamikus. Míg a vízszintes vonalak díszítik a szerkezeteket, például az asztalokat, székeket és ágyakat, függőleges vonalak találhatók az ablakokon és az ajtókon, míg a vízszintes vonalak biztonságot és biztonságos érzetet adnak a térnek, a függőleges vonalak szabad és kiterjedt természetet kölcsönöznek. Dinamikus vagy szögletes vonalak, amelyek mozgásorientáltak, drámát adnak, és láthatók olyan szerkezeteken, mint a lépcsők.
3. Formák
A formák alkotják a tér bármely háromdimenziós tárgyának körvonalát. A formák két vagy több alakzat kombinálásával hozhatók létre, és kihangsúlyozhatók különböző elemek, például textúra, minták és színek segítségével.
4. Fény
A fény a lakberendezés egyik meghatározó eleme. Természetes vagy mesterséges fény nélkül a többi elem, nevezetesen a szinek, a textúrák és a minták élettelenek. A fény mozgásba hoz, kiemel, hangsúlyoz vagy éppen tomít. A hangulatot egy élettérbe helyezi, és kiemeli az összes többi elemet, beleértve a teret, vonalat és formákat.
5. Szín
A színek nem igényelnek különösebb bemutatás. A színek esztétikai hovatartozást teremtenek a tárgyak között, és létrehozzák a hangulatot. A színeket a pszichológia és a lakó gondolkodásmódja alapján kell megválasztani. Például a piros kiváló választás az étkező számára, mivel ösztönzi az étvágyat, a zöld pedig a hálószobához, mivel ez a nyugalom és az egészség színe. A színeknek különbféle jellemzője van, mint a színárnyalat, a telítettség, az intenzitás. Egy lakberendezőnek jól kell ismernie ezeket a jellemzőket, hogy különböző hangulatokat, kombinációkat hozhasson létre. A színek nagyjából két kategóriába sorolhatók: elsődleges és másodlagos színek.
6. Textúra
A textúra elsősorban a felületekkel foglalkozik, és meghatározza, hogy egy tipikus felület hogyan néz ki és milyen érzetet kelt. A textúra hangulatot és megjelenést kölcsönöz a helyiségnek. Meghatározza a felület tapintását / megjelenését és konzisztenciáját. A textúra nagyjából két típusba sorolható – vizuális textúra, ahol a textúra csak látható, és a tényleges textúra, ahol a textúra egyszerre látható és érezhető. Bármi, ami köze van a textíliákhoz, például párnahuzat, ágyneműhuzat, vagy bármi, ami függönyhöz, például függönyhöz, falfestékhez vagy tapétához tartozik, textúrájú. Textúrával rendelkeznek a különböző faanyagok, a berendezési tárgyak, fal és padlóburkolatok. Gyakorlatilag minden bennünket körülvevő tárgynak van textúrája.
7. Minta
A minták mozgást és dinamikát kölcsönöznek a lakberendezésnek, és a színekkel, textúrával kéz a kézben működnek. A mintáknak saját történetetük van. Folytonosságot és átmenet biztosítanak a terek között, bármilyen alakúak lehetnek, ismétlődhetnek vagy lehetnek absztraktok, egyediek.
forrás: Charles Hsu